Psychoterapia jest opartym na kontakcie z psychoterapeutą leczeniem zaburzeń i problemów natury psychicznej, m.in. zaburzeń lękowych (inaczej nazywanych nerwicowymi), zaburzeń nastroju (takich jak depresja), zaburzeń odżywiania czy zaburzeń osobowości. Psychoterapia jest stosowana także wspomagająco przy leczeniu zaburzeń psychotycznych, zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz innych problemów neurorozwojowych, czy choroby afektywnej dwubiegunowej.
Psychoterapia indywidualna obejmuje pomoc w sytuacji, gdy potrzebujemy wsparcia, by poprawić jakość swojego funkcjonowania – w zakresie radzenia sobie ze stresem, z nieprzyjemnymi emocjami, a także radzenia sobie w relacjach z innymi ludźmi czy w innych trudnych dla nas sytuacjach.
Psychoterapia trwa zazwyczaj od kilkunastu spotkań, do około roku lub czasem kilku lat. Jej długość zależy od tego, z czym zgłaszamy się po pomoc do terapeuty, jak dużych zmian oczekujemy i jak bardzo obecny problem jest utrwalony. O tym, jaki będzie cel terapii oraz jak długi to będzie proces, decydujemy wspólnie z psychoterapeutą podczas początkowych spotkań.
Proces psychoterapii rozpoczyna się od pogłębionej diagnozy problemu, z którym zgłaszamy się do gabinetu, tzw. konceptualizacji, czyli zrozumienia mechanizmów, które go wywołały i podtrzymują oraz zasobów, które w sobie mamy, i które będą wspomagać proces leczenia. Taka diagnoza odbywa się podczas kilku pierwszych spotkań, a w trakcie procesu psychoterapii jest cały czas wzbogacana i pogłębiana. Psychoterapeuta angażuje w nią od początku pacjenta i na każdym etapie upewnia się, że dobrze go rozumie.
Potem następuje właściwy etap leczenia, polegający na stopniowej zmianie problematycznych przekonań i reakcji oraz nauce skuteczniejszego radzenia sobie z towarzyszącym im emocjom. Psychoterapeuta poznawczo-behawioralny dysponuje szeregiem metod i sposobów wspomagających ten proces. Angażuje pacjenta w trakcie sesji i pomiędzy nimi, wspólnie z nim opracowując zadania do pracy własnej pacjenta.
Końcowy etap procesu psychoterapii to utrwalanie nowych sposobów reagowania i radzenia sobie z trudnościami, tak żeby dawne problemy już nie wracały. Sesje na tym etapie często odbywają się już rzadziej, np. raz na dwa tygodnie.
Sesje psychoterapii indywidualnej odbywają się w gabinecie w centrum Krakowa lub online, przeważnie raz w tygodniu, w miarę możliwości o stałej porze.